Lumbágó kezelése

Hogyan lehetséges a lumbágó megelőzése? Tényleg segíthet a gyógytorna?

A gyenge hátizomzat, a folyamatos terhelés és a helytelen, kalóriában dús táplálkozás túlsúlyhoz vezet. Ennek pedig nem más a következménye, mint az ágyéknál megtalálható csigolyák kopása. Ezen kopás csökkenti a gerinc stabilitását, ami miatt mozgásszervi degenerációk alakulnak ki. Ilyen a lumbágó is. Ezért is érdemes tisztában lenni a lumbágó okaival és tüneteivel – ezekről bővebben olvashatsz a www.gyogytornaszom.hu weboldalon. Már egy egyszerű állapotfelmérésből is kideríthető, hogy valakinek lumbágója van. Ezen állapot tipikus tünete a görnyedt tartás, ami jelentkezhet állás és ülés során is.

A szakértők azt mondják, hogy az első számú okozója a helytelen testtartás. Vagyis a rosszul fenntartott testpozíciók, a görnyedt testtartás mellett végzett munka és guggolás helyett az ember inkább lehajol. Ezek mind-mind megterhelik a gerincet. Természetesen, ezek mellett növelheti az esélyét a lumbágónak a porckorongsérv, a szalaggyengeség, az izmok elhasználódása és gyengesége, a hastáji súlynövekedés és így tovább. Egy szó, mint száz, a lumbágó kezelése 3-6 hétig is eltarthat. Fontos megemlíteni, hogy a derékfájdalom előbb említett típusa csupán átmeneti és hosszú távon, rendszeresen végzett tornával gyógyítható.

Mit érdemes még tudni a derékfájdalomról?

A legtöbb ember nem tudja, de a lumbágó görcsös, izomfeszüléshez hasonló fájdalmat képes előidézni. A csigolyák megterhelése következtében a gerinc mentén húzódó izomzat görcsössé, feszessé válik, ami a gerincből kilépő idegeket elkezdi nyomni. A csigolyák ízületi tokjának és szalagjainak a sérülése vezet a fájdalmas izomfeszüléshez, ami miatt kialakul a lumbágó. Ez az állapot pihenéssel és gyógytornával rövid idő alatt enyhíthető.

Természetesen a kialakulásának az esélyét növelhetik bizonyos tényezők. Ilyen a várandósság, főleg, ha ikerterhességről van szó, a szalaggyengeség és csontritkulás, az ízületi kopás és porckorongsérv, valamint a gerincet érintő daganatos megbetegedés. Előfordulhat, hogy a gyógytornát más kezelési lehetőségekkel próbálják helyettesíteni, azonban ez nem mindig válik be. A lumbágó, vagyis az izomgörcsből adódó fájdalom legideálisabb kezelése a gyógytorna. Ennél a terápiánál nem kell megerőltető mozdulatsorokat ismételni. A szakember megmutatja, hogy miként kell helyesen elvégezni a gyakorlatokat, amiket otthon is egyszerűen meg lehet ismételni többször.

A lumbágó megelőzhető valamilyen módszerrel?

A megelőzés a legtökéletesebb választás. Azonban valóban ügyelnünk kell, hogy a következő hasznos tanácsokat betartsuk, különben belekerülünk egy mókuskerékbe. Először is végezzünk rendszeresen testmozgást! Alakítsunk ki egy egészséges étrendet, ha szükséges, akkor csökkentsük a testsúlyt! Tanuljuk meg a helyes testtartást ülés és állás közben! Ne hajoljunk le, inkább guggoljunk, ha valamit fel kell vennünk. Ha ülőmunkát végzünk, akkor választhatunk fitnesslabdát kiegészítő társként a kezelés idejére! Fontos, hogy ne dohányozzunk, mert az szűkíti az ereket. Továbbá, kerüljük a magassarkú cipők túlzott használatát!